Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Bileşik faiz (mürekkep ) faiz nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bileşik faiz (mürekkep ) faiz nedir?

  Reklam
  Faizi azdıran, anaparayı zararlı mikrop gibi kabartan ve borçluyu şaşırtan “bileşik faiz”dir.(mürekkep faiz).
  Ve kısaca, faize faiz işletilmesi demektir. Örneğin, bir yıl vadeli bir ticari kredide, vadede borç tasfiye edilmeden evvel, senede 4 kez faiz tahsil edilir. Bu yüzden bankanın müşteriye sözgelimi % 60 olarak ilan ettiği faiz oranı, gerçekte % 75 oranında gerçekleşir. Ana para ve faizin aylık taksitlere bölündüğü kredi kartı borçlarında mürekkep faiz çok daha yüksek seviyelerde gerçekleşir.


  Hiçbir banka (veya malî kuruluş) kredi müşterisine bileşik faiz oranını söylemez. Ancak ilginçtir ki, aynı bankalar hazine bonosu pazarlarken müşteriye sağladıkları nemadaki bileşik faizi muhakkak hem de ön plana çıkararak bildirmekteler. Mürekkep faiz borçlu için çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kar topunun çığ halini alması gibi, borçluyu bazen farkında bile olmadan ağır borç yüküyle karşı karşıya bırakabilir.

  Sami Uslu  Paylaş
  Bileşik faiz (mürekkep ) faiz nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kredi alımı sonunda faizi olduğundan daha fazla hale getiren bir faizdir. Faiz dinimizde yasak olduğu için Müslümanların faiz olan hiç bir şeye yeltenmemesi gerekir.mürekkep faiz nedir ,  mürekkep faiz,  bileşik faiz mürekkep faiz,  mürekkep faizi,  murekkep faiz nedir,  bileşik faiz ve çeşitleri,  mürekkep faiz ne demek