Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan İman eden kişi kelime-i şehadeti getirmesi şart mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İman eden kişi kelime-i şehadeti getirmesi şart mı?

  Reklam
  İman eden kişi kelime-i şehadeti getirmesi şart mı?


  Bir insan kendi dili ile Hazreti Allahın varlığını, birliğini, Hz.Peygamber efendimizin nübüvvetini aşikar bir şekilde söylerse, fakat kelime-i şahadetin Arapçısını getirmeyi bilmez ise bu Müslüman mıdır?


  Değerli Kardeşimiz;

  İman kalbe ait bir şeydir. Bu bakımdan kalben Allahın varlığına ve birliğine iman eden ve imanın şartlarına inanan kişi kelime-i şehadeti getirmese dahi iman etmiştir.

  İman kalbe ait bir özellik olduğundan bir insanın mümin olması için bu imanını diliyle de söylemesi şart değildir. Yani kalben iman etse fakat diliyle söylemese yine de mümindir. Bu nedenle imanını diliyle söylemesi ve yanında şahitlerin olması gerekmiyor.

  Hatta kalben iman etmediği halde diliyle iman ettiğini söylese ve islamın bütün emirlerini yaşasa bile Allah indinde mümin sayılmıyor. Kendisini kafir bildiğimiz ve kafir kabristanına defnettiğimiz bir insan, kalbinden iman ederek ölmüşse bize göre kafir olsa bile Allah indinde mümindir. Demek ki esas önemli konu kalbe ait olanıdır..

  Ancak kalben kabul ettiği imanını diliyle söylemesi de sünnettir. Onun hakkında hüsn-ü zan etmek, hayatında ve ölümünde islami hükümlerin uygulanması açısından mümin olduğunu diliyle söylemesi ve başkalarının da bilmesini sağlaması güzel olur.

  Diğer taraftan islamın şeairi sayılan bazı şeyleri yapmış olması da mümin ve müslim olduğunun şahitleri olur. Örneğin önceden müslüman olmayan birisinin bir defa da olsa namaz kıldığı görülse bu insan öldüğü zaman hakkında islami esaslar uygulanır ve müslüman kabristanına gömülür. Çünkü namaz şeairdendir.

  Demek ki, bir insan için en önemli konu kalben iman etmesidir. Diliyle söylemesi ise sünnettir. Şahitlerin olması ise islami esasların uygulanması açısından önem arzetmektedir.

  Bu noktadan değişlik sebeplerle müminliğini gizleyen ve islamiyeti gizli yaşayan birisinin hem imanı hem de islamiyeti geçerlidir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  İman eden kişi kelime-i şehadeti getirmesi şart mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kelimei şehadet getirmese de kalben Allah'ın birliğine ve peygamberimizin onun elçisi olduğunu tasdik ediyorsa kelimei şehadeti dil ile tekrarlamasına gerek yoktur.