Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Çocukların hangi yaşa gelince yatakları ayrılır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocukların hangi yaşa gelince yatakları ayrılır?

  Reklam
  Bu meselenin esasını Peygamberimizin (a.s.m.) beyanları tespit etmektedir. Bazı hadislerde 7 yaşında, bazı hadislerde de 10 yaşında ayrılmaları emredilmektedir.

  Ebû Râfî (r.a.), Peygamberimizin âhirete irtihalinden sonra kılıcının kabzasında bulunan bir sayfada besmeleden sonra şu hadisin okunduğunu bildirmektedir:

  “Yedi yaşındaki erkek ve kız çocuklarının, erkek ve kız kardeşlerin yataklarını ayırın.”1

  Aynı meâlde Müstedrek’te şu hadis-i şerif rivayet edilmektedir:

  “Çocuklarınız yedi yaşına geldiklerinde yataklarını ayırınız.”2

  Dârekutnî’de yer alan hadis-i şerifte ise bu yaş sınırı farklı bir şekilde bildirilir:

  “Çocuklarınız on yaşına gelince yataklarını ayırınız.”3

  Aliyyü’l-Kari, “Çocuk yedi yaşında yataktan uzaklaştırılır” hükmünü verirken şu açıklamayı da getirir: “Yani annesinin, kızkardeşinin ve diğerlerinin yatağından uzaklaştırılır. Çünkü bu yaş, çocuğun, kadın ve diğerlerini temyiz etme, ayırd etme yaşıdır.”

  İmam Nevevî ise bu hadisleri yorumlarken şu hükümleri ifade eder:

  “Kız ve erkek çocuklar on yaşına basınca onların yataklarını anne, baba, kız ve erkek kardeşlerinin yataklarından ayırmak vaciptir. Erkeğin erkekle, kadının kadınla aynı yatakta yatmaları aslâ caiz değildir; her biri yatağın birer kenarında olsa bile...”4

  Günümüz eğitimcileri bu konuda biraz daha sıkı hareket ederek çocukların yataklarının ayrılması yaşını bir yaşına kadar indirmektedirler. Ancak sünnetin ölçüsü hiçbir zaman şaşmaz ve en isabetli olanıdır.

  Buna göre on yaşına gelmiş olan erkek ve kız çocukların yataklarının ayrılması ve ayrı ayrı yataklarda yatmaları icap eder. Sadece kızların erkeklerden değil, kızların kızlardan, erkeklerin de erkeklerden ayrılması, yataklarının ayrı olması gerekir. Bunun sayılamayacak hikmet ve faydaları bulunmaktadır.

  Kız ve erkek kardeşlerin odalarının ayırımı ise bazı şartlara göre mümkündür. Kız çoçukları 10 yaşını geçtikten sonra ağabeyleri ile aynı odada yatmaları bazı mahzurları getirir. Kız çocuğu yedi yaşından küçük ise aynı yatakta yatabilir.

  1 Cem’ül-Fevâid, 1: 139.
  2 el-Müstedrek, 1: 201.
  3 Sünenü’n-Dârekutnî, 1: 230.
  4 Feteva’n-Nevevî, s. 215a; İbranim Canan, Hz. Peygamberin Sünnetinde Terbiye, s. 309.

  Mehmed Paksu Aileye Özel Fetvalar


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Çocukların hangi yaşa gelince yatakları ayrılır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kız ve erkek çocukların yataklarını ayırma yaşları yedidir. Hem anne ve babanın yanından hem de birbirleri ile aynı yerde yatmamaları gerektiği rivayetler bulunmaktadır.çocuğun odası kaç yaşında ayrılmalı,  çocuğun yatağı nasıl ayrılır,  dinen çocuğun odası ne zaman ayrılmalı,  kaç yaşında çocuğun odası ayrılmalı,  çocuğun yatağı kaç yaşında ayrılmalı,  çocuğun odası kaç yaşında ayrılır,  cocuklar kac yasinda yataklari ayrilmali