Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kadın sünnetinin amacı nedir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kadın sünnetinin amacı nedir

  Reklam
  kadın sünnetinin amacı varmı


  Paylaş
  Kadın sünnetinin amacı nedir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İlkel toplumlarda kadına yönelik şiddetin ve saygısızlığın en büyük göstergesi kadın sünnetidir. Özellikle Afrika ve Ortadoğu toplumlarında çok sık görülen bu uygulama kadının cinsel bölgesini tahrip etmeye dayanır. Erkek sünnetinden oldukça farklıdır. Erkeklerde fazlalık olan derinin alınması ve penise bir zarar verilmemesi durumu vardır. Ancak kadın sünnetinde sünnetin direk vajina uygulanması ve kadınlık organına zarar verilmesi durumu oluşur.Mısır, Somali, Sudan, Nijerya gibi ülkelerde çok sık görülen bu sünnetin amacı kadının cinsel duygularının öldürülüp bekâretin korunmasını sağlamaktır.

  Bu amaçla kadın organındaki bızır ya da klitoris denen bölge alınır. Hatta bazı uygulamalarda komple vajinanın alınması ve sadece adet için küçük bir delik bırakılması durumu da söz konusu olabilir. Özellikle Somali’de sıkça görülen bu durum bekâreti korumanın en kesin yolu olarak görülür.
  Kadınlarda çok fazla psikolojik etki yaratan bu durum aynı zamanda cerrahi anlamda da oldukça risklidir. Çünkü bu işlem erkeğin penisinin kesilmesiyle aynı statüdedir.

  Kan zehirlenmeleri, kansızlık, kan kaybına bağlı oluşan şok, enfeksiyon gibi sorunlar kaçınılmaz çünkü hijyenik olmayan ortamlarda, steril olmayan araçlarla belki kırık bir cam parçası ya da teneke parçası kullanılarak hiçbir uyuşturucu kullanılmadan yapılıyor kadın sünneti. Bunların yanında kansızlık, idrar yolları iltihabı, cinsiyet organı çevresinde his kaybı, kronikleşen vajinal enfeksiyonlar, doğum esnasında kadın ve bebeğin hayatının tehlikeye girmesi, AIDS ve tetanos bulaşması gibi riskler de mevcut.
  alıntı
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Sanırım bazı ülkelerde bu sünnet yanlış yapılıyor çünkü kadın sünneti dinimizde yer alan bir sünnettir.

  Evet İslamda kadının sünneti vardır. Bu konu hakkında Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:

  Hz. Peygamber (asm): "Sünnet (hıtan), erkeklere sünnet, kadınlar için fazilettir." (Ahmed b. Hanbel, V/75; Ebu Davud Edeb, 167; el-Fethu'r-Rabbânî, XVII/1312) buyurur. Bu sünnet, Ebu Hanife ve İmam Malik'e göre mutlak sünnet, Ahmed b. Hanbel'e göre erkeğe vacib, hanımlar için sünnettir. Şafiî erkek ve kadın arasında vucûb bakımdan bir fark görmemiştir (el-Fethu'r-Rabbanî, XVII/1312).kadın sünnetinin amacı,  kadın sünnetinin amacı nedir,  kadın sünneti amacı