Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Hata ile oruç bozmalara maruz kalınmaktadır,bu hata ile bozmalarda ne yapılır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hata ile oruç bozmalara maruz kalınmaktadır,bu hata ile bozmalarda ne yapılır?

  Reklam
  Soru: Bazen de unutarak değil de hata ile oruç bozmalara maruz kalınmaktadır. Bu hata ile bozmalarda ne yapılır?


  Cevap: Oruçlu olduğunu hatırladığı halde bir dikkatsizlik ve ihmal sonunda oruç bozmaya hata ile bozma denmektedir. Mesela, abdest alırken, yahut da guslederken oruçlu olduğunu hatırında tuttuğu halde istemeden kaza ile boğazından aşağıya su kaçıran kimse, orucunu hata ile bozmuş sayılır. Bu kimse orucuna yine devam eder. Ancak Ramazan'dan sonra hata ile bozmuş olduğu bu orucunu yeniden tutması gerekir. Bir de imsak vakti girdiği halde girmedi zannı ile yemeye devam eden insan ya da iftar vakti girmediği halde girdi zannıyla orucunu açan kimse de hata ile bozmuş olur. Bu da orucuna yine devam eder, ancak Ramazan'dan sonra hatasız bir oruçla değiştirmesi gerekir.

  Ahmet Şahin  Paylaş
  Hata ile oruç bozmalara maruz kalınmaktadır,bu hata ile bozmalarda ne yapılır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişi oruçlu olduğunu unutup yiyip içerse aklına geldiği an ağzındakileri çıkartarak devam eder. Fakat oruçlu olduğu aklında ise ve abdest alırken boğazına su kaçarsa devam eder ve daha sonra kaza etmesi gerekecek.